Eko ślub jest nie tylko przyjazny środowisku, ale również piękny. Daje możliwość stworzenia efektownych dekoracji z wykorzystaniem nietypowych rozwiązań. Słoiki ze świecami, skrzynki z kwiatami, serwetki znalezione w babcinej szafie, polne kwiaty i sezonowe owoce świetnie komponują się ze stylizacją eko, a do tego są niedrogie i ekologiczne. W jaki sposób zorganizować eko ślub w zgodzie z naturą? Podpowiadam kilka sprytnych i przy okazji efektownych rozwiązań.

1. Eko-papeteria

Świetnym uzupełnieniem przyjęcia będzie papeteria wydrukowana na papierze ekologicznym, np. cartolinowe: Eko wianek, Eko serca czy Eko las. Nie musi to być beżowy papier makulaturowy. Czasem na stronie producenta doczytać możecie, jakiej marki jest papier i dowiedzieć się, w jaki sposób został wyprodukowany.
W ofercie Cartoliny macie do wyboru kilka papierów, m.in. Sezamo, Eko i Munken to bezdrzewne, certyfikowane papiery, które są jednocześnie efektowne i przyjazne środowisku.

Do stylizacji eko ślubu najlepiej wybrać tradycyjny szaro beżowy papier ekologiczny. W ofercie Cartoliny znajdziecie kilka wzorów specjalnie zaprojektowanych dla takiego papieru. Jeśli inny projekt przypadnie Wam do gustu, również możecie wydrukować go na takim papierze – dajcie mi tylko znać, co Wam się podoba. Tu cartolinowy Eko wianek w wersji z oddzielną kartą RSVP dla Karoliny i Michała.

2. Jedzenie w stylu eko

Eko ślub nie może obejść się bez pysznych posiłków. Wykorzystajcie regionalne produkty od lokalnych producentów. Sezonowe owoce z pobliskiego sadu, miody od pszczelarza z sąsiedniej wsi, nabiał, wędliny i mięso bez konserwantów obronią się zawsze – zarówno jako dania główne, oddzielne bufety (stół wiejski czy owocowy) czy upominki dla gości (np. słodkie miodowe słoiczki) są pyszne i efektowne. Jeśli obawiacie się, że przygotowanie takiej uczty we własnym zakresie Was przerasta, postarajcie się o kucharzy, którzy wezmą całe przygotowania kuchenne na siebie. Na naszym weselu pomagali nam właśnie tacy wspaniali ludzie, którzy mieli wypracowane przyjacielskie kontakty z dostawcami najlepszych wędlin, warzyw i nabiału. Było niedrogo i naprawdę pysznie.

3. Napoje

Również napoje mogą być ekologiczne. Zamiast gazowanych kolorowych napojów, zaserwujcie sezonowe kompoty, lemoniady lub wodę z cytryną i miętą. Podane w dzbanach lub butlach z kranikiem będą także ozdobą stołów. Co do alkoholu, również możecie zaszaleć z rodzimą produkcją m.in. win owocowych, cydrów i piw. A może w Waszej rodzinie jest dziadek lub wujek, który chętnie podzieli się zawartością piwniczki nalewek i win własnej produkcji… Butelka z etykietą “Nalewka dziadka Jerzego” będzie ciekawym urozmaiceniem i wyrazem uznania dla twórcy trunku 😉

4. Eko ślub i dekoracje stołów

Tu pole do popisu jest olbrzymie. Możecie wykorzystać babcine obrusy i serwetki, słoiki, butelki i dzbanki, skrzynki, deski, pnie i kamienie. Do tego sezonowe kwiaty cięte lub w doniczkach i pachnące zioła, które pod koniec przyjęcia możecie rozdać gościom są piękne, niedrogie i proekologiczne. Jeśli sami nie macie żyłki ogrodnika (ja nie mam), poproście kogoś z bliskich o posadzenie lub posianie odpowiednich gatunków na rabatach lub w donicach odpowiednio wcześnie. W zestawieniu z morzem świec, które są nie tylko romantyczne, ale i nie zużywają energii elektrycznej, będą cudowną ozdobą wieczoru. Zaoszczędzicie sporo, a efekt będzie wyjątkowy.

5. Niezapomniane upominki dla gości

Tradycyjny kawałek ciasta lub ciasteczka będą prezentowały się wyjątkowo w torebeczkach lub pudełkach wykonanych z papieru eko. Gościom możecie również sprezentować maleńkie słoiczki z miodem z pobliskiej pasieki lub nalewki domowej produkcji, roślinki w maleńkich doniczkach (np. sukulenty) lub nasionka, które sami wysieją w doniczkach. Pomysłów jest nieskończenie wiele, a im bardziej będą one oryginalne tym lepiej zapiszą się w pamięć.

Pomysłów na ślub zgodny z naturą jest wiele. Mimo, że wydaje się on dużym przedsięwzięciem, może okazać się, że jest to najprostsze i najbardziej oczywiste z rozwiązań. Jeśli do pomocy zaangażujecie odpowiednie osoby, efekt będzie oszałamiający i bardzo “Wasz”. Jeśli na co dzień prowadzicie zdrowy tryb życia, cenicie chwile spędzone na łonie przyrody lub zwyczajnie chcecie dać Waszym Gościom namiastkę naturalnego życia, ślub w stylu eko może być dla Was doskonałym rozwiązaniem, które pozostanie w pamięci Gości na zawsze.

Co można wykorzystać do dekoracji eko-ślubu?

 • sznurek jutowy
 • słoiczki
 • butelki
 • puszki
 • doniczki ceramiczne
 • kosze wiklinowe
 • drewniane skrzynki
 • serwetki szydełkowe
 • lustra
 • gałęzie
 • kamienie
 • muszle
 • szyszki
 • korki po winie
 • porcelana i sztućce rodzinne
 • obrusy
 • ramki na zdjęcia
 • zasuszone kwiaty i liście